"S mind, amiket e szép sziget ,ételt-italt terem;
S mind, ami bor pezsegve forr ,túl messzi tengeren."

Arany János: A walesi bárdok

Olajbogyós kifli

Szombaton (Kiskonyhám ízei) Biankáék jöttek hozzánk vendégségbe, mivel előzőleg Mi voltunk Nálunk. Ezzel a kis meglepetéssel vártam Őket! Nagyobb sikere volt, mint gondoltam. Stahl recept és ez is bevált...
Hozzávalók:
A tésztához:
2½ dl víz
1 dl tej
5 dkg vaj
1 tasak szárított élesztő
1 kávéskanál cukor
50 dkg finomliszt
1 evőkanál só
frissen őrölt bors
A töltelékhez:
20 dkg vaj
2-3 gerezd fokhagyma
10 dkg magozott fekete olajbogyó
A kiflik tetejére:
1 tojás
1 evőkanál víz
1 csipet só
A tejet a vizet és a vajat lassú tűzön meglangyosítjuk, hogy a vaj felolvadjon. 4 kanállal hozzáadunk belőle az élesztőhöz, belekeverjük a cukrot is és egy kisebb keverőtálban és hagyjuk felhabosodni. A lisztet mikróban meglangyosítjuk, hozzáadjuk a sót, borsot majd az élesztővel és a maradék langyos keverékkel összegyúrjuk. Stahl dagasztó karokról ír, hogy azzal kell, de Férjem tökéletesen megoldja ezt a saját karjaival.. :-) Ugyanis a nagy gyúrást igénylő tésztáknál mindig segít megdolgozni azokat. Tészta mehet a kelesztőtálba és egy éjszakát pihen a hűtőben.
Még első nap a tölteléket is elkészítem. Vaj felolvaszt, bogyó apróra vág, foghagyma átpasszíroz, mindezt összekeverni. Folpackra halmozom és a képen látható módon, szorosan henger alakúra formázva becsomagolom és ez is mehet a hűtőbe.
Másnap kivesszük a hűtőből és szobahőmérsékletre hagyjuk melegedni. Judit 12 kiflit készít belőle, Én 24-et, mert sokkal jobb a több kis kifli szerintem. A tésztát 2 részre osztom. Mindkettőnél azonos módon: kerekre nyújtom, fele olajbogyós vajat a nagy lyukú reszelőn ráreszelem és, mint egy pizzát, 12 szeletre vágom. A széles oldalánál, tehát kivűlről kezdve tekerem fel őket. Kicsit hagyom kelni(15perc). Lisztezett tepsire, egymástól némi távolságra teszem, a tojásos keverékkel megkenem. Aranybarnára sütöm a sütőben 2 adagban.
Senki ne ijedjen meg, ha rotyogó vaj-tengert lát alatta, mert mire megsül, eltűnik.
Nagyon jó vendégváró.
Én nem eszem meg az olajbogyót személy szerint, de aki eddig evett belőle, mind el volt ragadtatva.

Füstölt lazac-csak úgy

Nem tudom, hogy vagytok vele, de Én még sosem ettem lazacot. Férjem egy céges rendezvényen megszerette és most akciós volt, így vettem. Nézegettem recepteket, mit is csinálhatnék belőle... Egyik sem fogott meg, így újhagymával, olajbogyóval és rozskenyérrel egy update vacsora lett belőle.

Ha valakinek van lazacra ötlete, szívesen fogadom!

Kókuszkocka

Nagyon-nagyon régen gondolkozok rajta, hogy mikor is csináljak ilyet! Férjem rágta egy időben érte a fülem, de valahogy elfelejtődött.
Múlt héten hallottam Nővéremnél, hogy a 4 éves fia mennyire könyörög azért a bizonyos kókusz kockáért, amit nemrégiben csinált. Így Ő újra elkészítette és mikor már Én is rászántam Magam, hogy készítek, kaptunk kóstolót. Ekkor erősödött az érzés, hogy bizony Nekem is ki kell próbálni.
Hát hozzáfogtam. A receptet Anditól vettük mindketten.
A változtatás annyi, hogy 30 dkg cukor helyett csak 20-at tettem bele a tésztába.
Hozzávalók:(23x35 cm-es tepsihez)
Tésztához:
40 dkg liszt
1 tasak sütőpor
8 dkg vaj/margarin
20 dkg kristálycukor
1 tasak vaníliás cukor
2 tojás
3 evőkanál híg méz
2 dl tej
A mázhoz:
25 dkg vaj
25 dkg porcukor
3 evőkanál kakaópor
8 evőkanál tej
1/2 dl rum

A liszttel összekeverjük a sütőport.A vajat, a kristálycukrot és a vaníliás cukrot kikeverjük, hozzáadjuk a tojásokat,  a mézet, azután a lisztet és végül a tejet.
A masszát a sütőpapíros tepsibe öntjük, és  35-40 percig sütjük . 10 percig a tepsiben pihentetjük, majd kiborítva hagyjuk az egészet kihűlni, és 4x4 centis kockákra vágjuk.
A mázhoz simára keverjük a vajat a porcukorral és a kakaóporral, hozzáadjuk a tejet, majd mérsékelt tűzön, folyamatosan keverve összeforraljuk. Lehúzzuk a tűzről és belekeverjük a rumot, vagy rumaromát.
A tésztakockákat egyenként belemártjuk a csokis masszába, lecsepegtetjük, és a kókuszreszelékbe forgatjuk, majd tálcára tesszük.Aznap isteni, de némi tárolás után is megállja a helyét!

Brassói, tejfölös uborkasalátával

A cím lehetne
 az is, hogy brassói, brasssói, brassói. Ugyanis, ha háromszor megkérdezem a Férjem, hogy mit enne, azt válaszolja: brassóit... És ez már így megy évek óta... Így kénytelen vagyok rövid időnként elkészíteni ezt a finomságot. Hozzáteszem Nekem is a kedvenc ételeim közt szerepel. Nem egy túl bonyolult étel, de mégis mindig olyan nehezen állok neki. Annyit még hozzáfűznék, hogy a brassói hivatalosan szűzpecsenyéből készül. Nagyon finom vele, de mióta megkóstoltam Anyósom által tarjából készített formáját, azóta nem csinálom más húsból.

Hozzávalók:
1 kg tarja
2 fej hagyma
1 paradicsom
6-8 gerezd fokhagyma
2,5 kg krumpli
só, bors
olaj a sütéshez
A húst némi olajon elkezdem párolni. Ne kérdezzétek mi az oka, de hivatalosan iskolában úgy tanítják, hogy a hagymát nem rakjuk alá, hanem, ha már kis levet eresztett, csak akkor adom hozzá apróra vágva. Én mindig így csinálom. Együtt párolom őket, majd, ha fogytán az alatta lévő "szaft" hozzáadom a paradicsomot kockára vágva. Fűszerezem, teljesen puhára párolom többszöri zsírjára pirítás mellet és, ha kész, hozzáadom a fokhagymát összezúzva. Ekkor már lehúzom a tűzről. A burgonyát kockára vágva, bő, forró olajban kisütjük, lecsepegtetjük és elkeverjük a hússal. Nagyon sok frissen őrölt borssal fűszerezzük.
Uborka saláta:
2 kígyó uborka
5 e.k cukor
5 e.k ecet
Uborka gyalun legyaluljuk, lesózzuk, hagyjuk levet ereszteni, majd cukorral, ecettel és, ha még kell, sóval ízesítjük. Tejföllel meglocsolva tálaljuk a brassói mellé!

Dán fahéjas tekercs

Végre elkészűlt nálam is a kiszemelt csiga, amit utoljára Nikinél láttam. Régóta szemeztem vele a könyvben, csak mindig elmaradt valamiért.
Finom lett nagyon és annyira egyszerű a tésztája, hogy szinte magától elkészűlt.
Hozzávalók:
Tészta:
10 dkg vaj
40 dkg liszt
1 kk sütőpor
0,5 kk szódabikarbóna
5 dkg cukor
15 dkg joghurt
1,5 dl tej
Töltelék:
10 dkg cukor
2 kk őrölt fahéj
Kenéshez:
4 ek tejszín
2 ek barna cukor

A vajat felolvasztjuk és kicsit meghűtjük. Összekeverjük a lisztet, sütőport, szódabikarbónát, cukot majd hozzáadjuk a joghurtot, tejet és 3 ek híján a vajat. Összegyúrjuk és mivel gyorsan összeáll, már nyújthatjuk is a lisztezett deszán. Juci azt írja a könyvében, hogy 20*30-as méretűre nyújtsuk, de Én sok kicsi csigát akartam, így hosszabb lett. Megkenjük a maradék vajjal, megszórjuk a töltelékkel, amit egyenletesen elosztunk rajta. Hosszabb oldalánál feltekerjük szorosan (na ez nem jött össze :-) ), majd felszeleteljük. Én ujjnyi vastagra vágtam és pont jó lett. Sütőpapíros tepsibe egymás mellé fektetjük és megkenjük a tejszínes keverékkel. 20-25 perc alatt készre sütjük 200 fokon. 
Nézzétek el a béna képeket, de sajnos nem maradt rá idő, mert elfogyott....



Prézlis tészta

Történ az úgy, hogy nagyon megkívántam a grízes tésztát vagy prézliset. Nekem aztán mindegy, csak valamelyiket ehessem sok-sok porcukorral és házi barack lekvárral. Adott volt a raguleves, ami után pont megfelelő, tehát munkára fel.
Hozzávalók:
40 dkg prézli vagy gríz
10dkg teavaj
Fél csomag széles metélt
porcukos, lekvár ízlés szerint

A tészát enyhén sós vízben kifőzzük. A vajat egy akkora edényben felolvasztjuk, amiben kényelmesen össze tudjuk majd a tésztát forgatni a prézlivel. A morzsát a vajon sűrűn kevergetve, némi cukorral arany színűre pirítjuk. A kifőtt tésztát leszűrjük és összekevejük a prézlivel. Porcukorral, lekvárral tálaljuk.

Raguleves

Imádjuk a ragulevest, ezért elég gyakran eszünk ilyet. Többféle képpen szoktam készíteni. Pirosan-fehéren-kaprosan vagy tárkonyosan.Most a kapros készűlt, mint legtöbbször.
Hozzávalók:
50 dkg csirkehús (mell vagy apró, vagy leveshús)
Olaj
5-6 szem répa
2 gyökér
25 dkg gomba
4 marék zöldborsó
1 hagyma
Néhány rózsa karfiol vagy brokkoli
Liszt
2 e.k kapor
Só, bors
1 tejföl
A húst kevés olajon kifehérítjük, hozzáadjuk a kaprot, a karikára vágott répát, gyökeret, együtt pirítjuk negyed óráig majd a felszeletelt gombát is hozzáadjuk.

Néhány perc után liszttel megszórjuk úgy, hogy mindenhol rendesen ellepje. Elkeverjük és vízzel felengedjük! Forraljuk, ízesítjük, hozzáadjuk a borsót és a karfiolt vagy brokkolit. Ha megpuholtak, a tejölt kikeverjük kevés levessel és,ha langyos, beleöntjük az egészet a lábasba.
Citrommal, tejföllel tálajuk.

Chillis bab

Ez az étel nagyon kedves a szívemnek.
Úgy történt, hogy sajnos nagyon felfáztam egyik napról a másikra. Elég ramatyul voltam, Férjem azonnal ágyba parancsolt. Csak az volt a baj, hogy addigra kiolvadt a fagyasztóból kivett darált hús, amit chillis babnak szántam.  Na most mi legyen? Ágyban kell maradnom, de a hús nem várhat másnapig. Férjem N., felajánlotta, hogy majd Ő megfőzi. Először azt hittem viccel, de nem! Beült mellém az ágyra egy papírral meg tollal és várta, hogy diktáljak.
Hozzávalók:
15 dkg szalonna
olaj
2 kis hagyma
70 dkg darált hús
2 paradicsom püré
5-6 gerezd fokhagyma
1-1 kanál oregánó, bazsalikom
só, bors
ketchup
chilli, chilli, chilli ...
1 kukorica konzerv
1 vörös és egy fehérbab konzerv
Majd következett a recept: A szalonnát vágd apró kockára és kiskanál olajon süsd ki a zsírját. Vágd apró kockára a hagymát és párod rajta. Ha megpuhult, add hozzá a húst, fehérítsd ki. Majd öntsd bele a paradicsomokat és pirítsd meg, engedd fel 3-4 dl vízzel. Add hozzá a fűszereket jól összemorzsolva, a fokhagymát összezúzva, borsot és chillit őrölve,sózd meg, nyomj bele ketchupot. Kóstold meg és, ha kell még, ízesíts, add hozzá a konzerveket..Adj még hozzá 3 dl vizet, forral fel és már kész is.
Majd vedd elő a fagyasztóból, a nemrég készített pitát, azzal tálald.
A világ legfinomabb és legtöbb szeretetet tartalmazó chilis babját ettem!!!!

Marhapörkölt tejfölös galuskával

Férjem kérése volt, marhapörköltet készítsek, amit meg is értek, mert valóban rég ettünk már és nagyon szeretjük. Szerintem bográcsban és vörösborral az igazi, de mivel panelban lakunk és éppen nem volt otthon vörös, csak rosé bor, így most az "egyszerű" marhapörkölt lett. 
Hozzávalók: 
Pörkölthöz:
kevés olaj
2 nagy fej hagyma
pirospaprika
1,5 kg marhalábszár
só, bors, őrölt kömény
1 paradicsom
1 paprika
1 dl vörösbor
Galuskához:
5 tojás
1 kis tejföl
liszt
víz
A húst viszonylag nagyobb kockákra vágjuk, úgy az igazi. A hagymát felaprítjuk és annyi olajon, ami pont elfedi a lábasunk alját, megpároljuk. Félrehúzzuk, alaposan megszórjuk a fűszerpaprikával, majd, felöntjük vízzel. Belekockázzuk a paprikát, paradicsomot, fűszerezzük, egyet forralunk rajta , majd hozzátesszük a húst is. Időközben többször zsírjára pirítjuk, felengedjük, hogy jó sűrű szaftja legyen. Készre főzzük, közben, ha kell, még ízesítjük. A vörösbort az utolsó forralás előtt tesszük bele.
Közben elkészíthetjük a galuskát nyugodtan. Én még nem találkoztam olyan marhával ami 2 órát minimum ne főzette volna magát.
A galuskának egy nagy edényben sós vizet felteszünk főni. Nagy keverőtálban összezutyuljuk a tojásokat, a tejfölt és tojásonként egy nagy csipet sót. Adunk hozzá 1 dl vizet, amivel simára keverjük. Hozzáöntünk annyi lisztet, amennyit felvesz ahhoz, hogy kb kelt tészta keménységű legyen. Ha ez megvan, apránként annyi vizet öntünk hozzá és keverjük el vele, amennyivel sűrűn folyó tésztát kapunk. Ha forr a víz beleszaggatjuk, hagyjuk, hogy egyszer felforrjon, leszűrjük, lemossuk, tálba helyezzük és némi olajjal elkeverjük, hogy ne száradjon ki és ne is mászkosodjon el.
A forró pörköltet galuskával, erős paprikával és savanyúsággal tálaljuk.

Kráter süti

Nagyon szeretjük ezt a sütit. Gyors-egyszerű és a puding meg a tejfől miatt kicsit különleges is! Mikor kész lett, az a kedves barátunk, aki nem szereti a süiket, megevett 1 tányérral, úgy, hogy észre sem vettük. Férjem pedig közölte másnap, hogy süthetek egy újabb adagot! :-)

Hozzávalók:
2cs puding
9+1 dl tej
25 dkg+5 e.k cukor
5 tojás
1 vaníliás cukor
1 dl étolaj
2 e.k kakaó
25 dkg liszt
1 sütőpor
Nagy tejföl
4e.k. porcukor
1 vaníliás cukor

2 cs. vanília pudingot 9 dl tejben felfőzünk 5 evőkanál cukorral, kihűtjük.
Tészta:
A tojássárgáját 25 dkg cukorral, 1 cs. vaníliás cukorral kikeverünk, 1 dl tejet lassan hozzá adunk, 1 dl étolajat, 2 evőkanál kakaót,a lisztet, a sütőport, és az 5 tojás habját. Nagy gáztepsibe beleöntjük, és vizes kanállal beleszaggatjuk a kihűlt pudingot. Lassú tűznél 40 percig sütjük.
Máz: A tejfölt, 4 evőkanál porcukrot, 1 cs. vaníliás cukrot kikeverünk, és a sütőből kivett forró tészta tetejére simítjuk.

Laskagombás-fokhagymás tollhegy

Mivel kaptam egy szatyor gyönyörű laskagombát unokatestvéreméktől, ezért ki kellett találnom, mit is készítsek belőle. Leves? Nem! Pörkölt? Nem! Szombaton este jöttek hozzánk a barátaink, akikkel nagyon szeretünk mindenféle tésztát, ezért döntöttem úgy, hogy valami mártás lesz tésztával. Nem volt kedvem receptet keresgetni, hát nem tettem. csak tudok már magamtól csinálni belőle valami finomat.
Hozzávalók:
10 gerezd fokhagyma
125 g bacon kocka
2 camping krémsajt
5 dl (főző)tejszín
laska gomba (talán 1 kg lehetett)
1 csomag tollhegy tészta
kevés olaj

A bacont némi olajon kicsit megpirítjuk, fokhagymát kipréselve ezzel megpároljuk, hozzáadjuk a sajtokat és símára keverve felforraljuk. Felöntjük a tejszínnel, sózzuk-borsozzuk és hozzáadjuk a 4-6 darabba vágott, megmosott, szárától megszabadított gombákat. Kb fél óráig hagytam rotyogni, miközben kifőztem a tésztát is.
Nagyon finom étel lett belőle.
Reszelt sajttal tálaljuk.

Epres eklerfánk

Először is kaptunk egy barátunktól egy kis láda epret.
Majd egy rakás újsgot vettem, amiből csak ez az egy valami volt számomra érdekes. A Fanny konyhájában találtam ezt a receptet.
Rólam tudni kell, hogy nem szeretek semmit ami epres, de az Epret imádom. Mútkor Bianka elkészítettenekünk ezt a tortát, nagyon ízlett és gondoltam nekivágok Én is valami epresnek. Hát kicsit elnéztem... Mindenkinek nagyon ízlett, de Én csak egyet ettem, mert nem csak maga az eper volt benne, hanem a krém is epres volt, az már nem tetszett. Tényleg eper csak úgy jöhet nálam számításba, ahogy a természtben megtalálható. Na jó és megmosva. :-)

Hozzávalók:
Krém
3 lapzselatin
30 dkg eper
5e.k cukor
4dl tejszín
2 habfixáló(ezt Én raktam bele +ban
Tészta
5 dgk margarin
2,5 dl víz
15 dkg liszt
4 tojás
1 tk sütőpor
A zselatint beáztatjuk a krémhez, az eper felét 4e.k cukorral péppé törjük. A zselatint 3 e.k vízben felolvasztjuk és összedolgozzuk az eper péppel. A tejszínt 1 e.k cukorral kemény habbá verjük, ha majdnek kész, hozzáadjuk a habfigálót majd óvatosan beleforgatjuk a zselatinos epret. Fél órára hűtőbe tesszük.
A tésztához a vizet a margarinnal és egy csipet sóval felforraljuk és hozzáadjuk a lisztet és addig keverjük míg gombóbbá összeáll és fehér rétg képződik az edény falán. Félrehúzzuk és egy tojást elkeverünk benne, majd a többit is egyesével. Végül a sütőport is hozzáadjuk.
A sütőt 200 fokra melegítjük.
Sütőpapíros tepsibe csillagcsöves zsákból kb 10 cm-es csíkokat nyomunk. Nekem 15 db lett. 30 percig sütjük. Ha kissé kihűlt,vízszintesen kettévágjuk és szintén habzsákba vagy hablabdába töltött epres-tejszínnel megtöltjük őket. A krém tetjére teszünk a megmaradt eprekből negyedekbe vágva.

Burgonyafőzelék fasírttal

Bocsánat, hogy eltűntem egy kicsit, de éppen szabadságon vagyunk és házassági évforduló ünneplés volt. Most ismét visszatérek a hétköznapokba.


Hozzávalók a főzelékhez:
1,5-2 kg krumpli
3 e.k keményítő
1 tejföl
só, bors, 5 babérlevél, majoranna
Fasírthoz:
Kb 70 dkg darált sertéshús
2 e.k pirospaprika
1 száraz zsemle
2 tojás
1 fej hagyma
kevés olaj
só, bors

A főzelékhez feltesszük főni a megpucolt, kockára vágott burgonyát másfélszeres vízben a babérlevelekkel és kb 1 e.k majorannával. Sózzuk és, ha kezd puhulni, kikeverjük a keményítőt kb 1 dl hideg vízzel. Hozzáadjuk a forrásban lévő burgonyához, gyorsan elkeverjük. A tejfölt ugyanannyi főzelékkel kikeverjük és azt is hozzáadjuk. Egyszeri forrás után már kész is a főzelék. Tovább ne hagyjuk a tűzön, mert a keményítő elveszti sűrítő hatását. Ha kell, sózzuk, borsozzuk.

A fasírtot addig elkezdhetjük, míg nem főtt meg a krumpli. A darált húst jó alaposan elkeverjük a sóval, rengeteg borssal, pirospaprikával és a atojásokkal. A zsemlét beáztatava, kinyomkodva hozzámorzsoljuk, majd jól elkeverjük benne. Eközben a hagymát apróra vágjuk és kevés olajon üvegesre pároljuk. Ezt is belekeverjük a húsba. Ha nem elég masszív, akkor zsemlemorzsával szilárdítunk rajta. Kis gombócokat formálunk, amit zsemlemorzsába forgatunk és vékonyan kiolajozott tepsibe helyezzük őket. Előmelegített sütőben keb 45 perc alatt, lefedve, készre sütjük. Ez a megoldás által nem kell ott szobrozni a fasírt mellett míg sül és viszlát olaj fröcsögés, olajszag a lakásban.
Egyszerű étel, de Nálunk mindig jöhet, mert nagyon szeretjük.

Tejszínes-póréhagymás csirkemell

Az alapötlet Stahl könyvből van, némi vátoztatással pedig elkészítettem.
Hozzávalók:
75 dkg pulykamell
4 póré vagy 2 cs. újhagyma
1dl fehérbor
2,5 dl tejszín
só, bors
30 dkg füstölt sajt
A csirkét felszeleteljük, kiklopfoljuk, befűszerezzük és egy alaposan kivajazott tepsibe fektetjük őket. Nem baj, ha kicsit fedik egymást. A hagyma fehér részét felkarikázva szétszórjuk a húson. Nyakon öntjük a borral és a tejszínnel majd az össze sajtot ráreszeljük a tetejére. 30 perc alatt készre sütjük. Burgonyapürével, rizobizivel, vagy amivel jól esik azzal tálalhatjuk.

Meggyes pite-torta


Hozzávalók:
• 50 dkg meggy
• 4 tojás
• 12,5 dkg cukor
• csipetnyi só
• 8 dkg liszt
• 6 dkg+ 3 dkg vaj
• 2,5 dl tej

A tojásokat a cukorral és a sóval elkeverjük, majd beleszitáljuk a lisztet. 6 dkg olvasztott vajat a tejbe keverünk. 1,5 dkg vajjal egy gyümölcstorta-formát kikenünk. A meggyet leszárítjuk, és a forma aljára szórjuk. Ráöntjük a tésztát, és rámorzsoljuk a maradék vajat.(ez szerintem kihagyható, mert utána "csicsog" a tetjén) Meleg sütőben készre sütjük. Langyosan, porcukorral megszórva tálaljuk.

Juhtúrós rakott zöldbab

Ez a recept is Stahl egyik könyvéből van! Nagyon szeretjük, így már nem először csináltam. Persze kicsit változtattam rajta!

 
Hozzávalók:
60 dkg fagyasztott zöldbab
3 babérlevél
kapor
5 gerezd fokhagyma
kevés olaj
25 dkg darált csirkehús
25 dkg kolbász
1 hagyma
1 kis sűrített paradicsom
450g tejföl
20 dkg juhtúró
20 dkg füstölt sajt

Először felteszünk sós vizet a babnak és, ha forr beletesszük a babot, a babérlevelet és 2 gerezd fokhagymát. Pár perc alatt puhára főzzük, leszűrjük.
A tejfölt kikeverjük a maradék zúzott fokhagymával, félretesszük. Egy serpenyőben felhevített olajon megpároljuk a finomra vágott hagymát, majd megpirítjuk a paradicsomot kb egy perc alatt. Hozzáadjuk a húst, pár percig pirítjuk együtt őket, majd felengedjük egy dl vízzel és 10 percig főzzük. a kolbászt félkarikára vágva beleszórjuk, jól elkeverjük. Eközben a fokhagymás tejfölbe belemorzsoljuk a juhtúrót és alaposan elkeverjük majd hozzáadjuk a leszűrt babot és a kaprot. Egy jénait vagy normál méretű tepsit kiolajozunk. Fele túrós-tejfölös zöldbab megy az aljára majd a hús és a maradék zöldbab. A tetejére az összes sajtot ráreszeljük. 25 perc alatt kb 200 fokon megsütjük. Nagyon finom, különleges ízvilágú étel.
Melegen szeletelve szétesik, de másnap már egyben marad!

Meggyes és rizses-almás rétes

Volt otthon egy csomag réteslapom, mert a baklavához nem tudtam, hogy mennyit fogok elhasználni.
Gondoltam kezdek vele valamit. Imádjuk a rétest, ha arra esett a választás! A meggyes adott volt, mert kedvenc, a másikhoz pedig  Puszedlitől vettem az ötletet.
 Hozzávalók:
1 cs. 8 lapos réteslap
fél doboz tejföl, ugyanannyi olajjal kikeverve

Meggyeshez:
70 dkg magozott, lecsepegtetett meggy
5 e.k. cukor
5 e.k. morzsa
Rizses-almáshoz:
0,5 liter tej
2marék rizs
4 e.k. cukor
2 alma
1 citrom héja (legközelebb a levét is beleteszem)
1 vaníliás cukor
fahéj
Egy lapot tiszta konyharuhára fektettem és megkentem az olajos tejföllel. Erre ment a következő lap, ami kb 5 cm-rel bentebb kezdődött, mint az első, hogy a szélek ne fedjék egymást. A felém eső szélét morzsával megszórtam és  ráhalmoztam a tölteléket, a konyharuha segítségével feltekertem, kivajazott tepsibe tettem és megkentem olvasztott vajjal. 190 fokon aranybarnára sütöttem. Szeleteléssel várjuk meg, míg kihűl.
Meggyes töltelék:
A meggyet, a morzsát és a cukrot alaposan összekeverjük.
Rizses-almás:
A rizst a cukorral, van cukorral, citrom héjjal, fahéjjal a tejben puhára főzzük. Ha levettük a tűzről, belekockázzuk a megpucolt almát és langyosra hűtjük.

Brokkolis-karfiol főzelék

Nagyon szeretjük a karfiolt és a brokkolit is, ezért bármilyen formában megesszük. Ezt még nem próbáltam, hát itt volt az ideje.
Hozzávalók:
0,5 kg brokkoli
0,5 kg karfiol
3 ek keményítő
2 dl tejszín
só, bors, cukor
1 leveskocka
Kb 2-2,5 liter vizet feltettem főni egy leveskockával. Mikor felforrt, beletettem a karfiolt és felforraltam, majd utána küldtem a brokkolit. Nem kellet sok, míg "lefőttek a csontjaikról". Sóval, borssal, kevés cukorral ízesítettem. Azt nem vártam meg, hogy szétessen, hanem még mikor egészben volt, a keményítőt kikevertem a tejszínnel és kevés hideg vízzel és nyakon öntöttem vele a főzeléket. Egyet forrt és már el is zártam.
Natúr szelettel fogyasztottuk, de akár tükör tojás vagy sült virsli is illik hozzá.

Csáky (hamis)rostélyos

Azért szerepel a hamis szó a nevében, mert nem rajongok a hátszínért, ezért sertés combból készült.
Hozzávalók:
1 kg sertés comb
1 üveg lecsó
4 paradicsom
2 vöröshagyma
5 tojás
10 dkg szalonna
1 doboz tejföl
kevés liszt és olaj a sütéshez
só, bors
1 ek pirospaprika

A húst nyitott szeleteléssel tenyérnyi darabokra vágjuk majd alaposan kiklopfoljuk, sózzuk, borsozzunk és félretesszük. Elkészítjük a szalonnás tojásos lecsót. Egy akkora serpenyőben, amiben elfér majd 10 tekercs, kisütjük a kockára vágott szalonna zsírját és üvegesre pároljuk rajta az apróra vágott hagymát. A lecsórol leöntöttem a paradicsom levet, mert a töltelékbe nagyon nem kell, a paprikás mártáshoz viszont pont jó!
Ha a hagyma kész, irány bele a lecsó "szilárd" része és a paradicsomok felkockázva. Puhára pároljuk és hozzáadjuk a csipetnyi sóval felvert tojást. Gyorsan keverjük, hogy elvegyüljön a lecsóval. Ha lenne leve az elforraljuk. A husikat megrakjuk kb 2 kanálnyi töltelékkel, oldalát felhajtva feltekerjük. Ha mind megvan, hurokkötözéssel megkötjük Lisztbe forgatva, kevés olajban elősütjük és egy tányérra kitesszük. A visszamard zsírjában a másik hagymát megpároljuk, lehúzzuk a tűzről és 1 e.k pirospaprikával megszórjuk. Felengedjük vízzel és már kész is a pörkölt alap, amibe visszahelyezve puhára pároljuk a hústekercseket. Ha kész, kivesszük, az alapot tejföllel, hőközelítéssel besűrítjük és az egészet összeturmixoljuk.
Galuskával, a húsz slégen felbe vágva, mártással nyakon öntve tálaljuk.
Nagyon finom, de vigyázat, sok idő az elkészítése!

Baklava

Sajnos ezt az édességet nem tudtam beszerezni a Mi kis városunkban, de mivel a Férjem egyik kedvence, Nekem kellett csinálnom.

Hozzávalók:
2 csomag, egyenként 8 lapos réteslap
2 csomag 10dkg-os teavaj
45 dkg dúrvára darált dió
10dkg aprított mandula
20-30 dkg méz
1 tk mézessütemény fűszer
fahéj
Szirup:
2 dl víz
25 dkg cukor
1 citrom leve
Először is a szirupot készítjük el.Összekeverjük a hozzávalókat, felforraljuk és 10 percig főzzük. Hagyhuk kihülni.
Kb 20*30-as normál tepsit vastagon kivajazunk és beterítjük egy réteslappal. Azt megkenjük olvasztott vajjal és ismét réteslap megy rá, egészen 4 lapig. Megszórjuk a fűszeres diós-mandula 1/3-ával , amit meglocsolunk a méz 1/3-ával. (össze is lehet keverni a diós tölteléket a mézzel, de nem ajánlom, ugyanis elég kemény és ragadós lesz). Megint 4 réteslap kövezkezik, közte vajjal kenve, töltelék, 4 réteslap, töltelék és a tetejére újra 4 réteslap. Mindenhol vajat kenünk a lapok közé. Itt az utolsónak a tetejét is alaposan megkenjük. Mielőtt betennénk a sütőbe, bevágjuk olyan formára, amilyen sütiket szeretnénk. Én ezt a háromszöget ajánlom, de vigyázzunk, az alsó tésztaréteget ne vágjuk át. Irány a sütő, míg szép barna nem lesz. Ha megsült, meglocsolgatjuk a sziruppal és hagyjuk kihülni!